Jak na suchou pokožku hlavy - tipy, jak se účinně zbavit nepříjemných projevů
Neustále se drbete a úleva nepřichází? Urputné svědění nepodceňujte. Poradíme vám, jak na suchou pokožku hlavy. Vezmeme to ale pěkně popořadě. Před započetím jakékoliv léčby, je nezbytně nutné nejprve odhalit příčiny vzniku. Až na základě diagnózy, může lékař navrhnout optimální způsob léčby.
Zaměříme se na to, jak ovlivňuje stav pleti váš životní styl, doporučíme vhodné kosmetické přípravky a nezapomeneme ani na osvědčené tipy a triky našich babiček.
Jak na suchou pokožku hlavy - pro začátek se zamyslete, co chronickou suchost způsobuje
Jak se říká: “Není kouře bez ohýnku”. Svědění v akutní fázi může být až nesnesitelné, ale vykoupení všemožných kosmetických přípravků není dobrým a už vůbec ne ekonomickým řešením. Navíc si můžete aplikací nevhodné kosmetiky zadělat na ještě vážnější obtíže. Pokud vás svědění hlavy trápí jen krátkodobě, zkuste se zamyslet, co jste v posledních dnech nebo týdnech dělali jinak. V případě, že s úporným svěděním bojujete již delší dobu, netrapte se sami doma a konzultujte vaše potíže s dermatologem.
Nejčastější důvody, proč máte suchou pokožku hlavy?
- Přehnaná hygiena - velmi časté mytí vlasů narušuje přirozené pH pleti. Nikdo nechce mít zplihlé nebo mastné vlasy, ale každodenním mytím zbavíte pokožku mazu a spolu s ním i přirozené vlhkosti, kterou maz udržuje. Naprosto optimální je mytí hlavy dvakrát, maximálně třikrát týdně.
- Nedostatek vitamínů a živin - pro zdraví vlasů a vlasové pokožky jsou zásadní tyto vitamíny a minerály: zinek, vitamín A a omega-3 mastné kyseliny. Ideální je přijímat vitamíny a živiny ze stravy. Zinek je obsažený v mase, vejcích nebo luštěninách či oříšcích. Makrely, batáty, mrkev a špenát jsou bohaté na vitamín A. Omega-3 mastné kyseliny jsou obsažené především v rybách a mořských plodech.
- Životní styl - kouření, stres, strava bohatá na jednoduché cukry nebo alkohol mohou přispívat k nadměrnému vysoušení vaší pleti. Příčinou může být také nedostatečný příjem tekutin a dehydratace. Někdy stačí jen změna jídelníčku a problém sám odezní bez nutnosti používání speciálních kosmetických přípravků.
- Alergická reakce na kosmetiku - některé levné šampony obsahují doslova koktejl chemických látek. Pokud máte citlivou pleť, může ji agresivní kosmetika podráždit.
- Nepříznivé klimatické podmínky - příliš suchý, studený, nebo naopak teplý vzduch vysušuje. V zimě se navíc naše pokožka musí vypořádat s neustálou změnou teplot (přechody z vytopeného bytu ven a naopak).
- Chronické onemocnění - s extrémně suchou pokožkou na hlavě se potýkají lidé, kteří trpí atopickým ekzémem, lupénkou nebo seboroickou dermatitidou (způsobují ji kvasinky Malassezia).
Jaké jsou hlavní příznaky suché kůže?
- Pnutí
- Svědění a štípání
- Strupy a šupinky odumřelé kůže (suché lupy)
- Začervenalá místa na kůži
Lupy mohou být doprovodným projevem suché i mastné pokožky. Proto rozlišujeme dva typy lupů: suché a mastné. Suché lupy jsou malé, bílé a z hlavy padají samovolně. Mastné lupy jsou nažloutlé a drží se na vlasech a na pokožce hlavy.
Jak pečovat o svědivou pokožku hlavy?
Suchou pleť je nutné především hydratovat šetrnými kosmetickými přípravky. Nejlepší volbou jsou přírodní šampony, které jsou přímo určené pro citlivou pleť. V podobném duchu vybírejte i další vlasovou kosmetiku jako jsou kondicionéry, různá vyživující a hydratační séra a masky.
- Šampony mohou být klasicky pěnové nebo olejové. Klasický pěnový šampon vlasy a pokožku hydratují a zároveň důkladně čistí. Olejové šampóny vyživují vlasy i vlasovou pokožku.
- Vlasové peelingy podpoří regeneraci a zklidní podrážděnou pokožku. To ale není všechno. Zároveň z pleti odstraní všechny odumřelé buňky a pleť tak bude lépe absorbovat živiny zvenčí.
- Kondicionéry usnadňují vlasový styling, dodávají vlasům lesk a zároveň vyživují pleť.
- Masky hydratují a regenerují namáhanou pokožku a vyživují vlasy.
- Séra mají vysokou koncentraci živin a minerálů, a tudíž poskytnou pleti intenzivní regeneraci a hydrataci.
Pár babských rad na svědění kůže
Podezřelé experimenty, které jste někde vyčetli na internetu, nedoporučujeme. Existují ovšem osvědčené rady, kterými se řídila již generace našich rodičů a prarodičů. Přinášíme vám pár bezpečných a ověřených tipů, které můžete bez obav vyzkoušet.
Bylinkové výluhy dodají vašim vlasům oslnivý lesk a blahodárně budou působit i na vaši pleť. Zkusit můžete například výluh z heřmánku.
Velmi prospěšné jsou i koncentrované přírodní oleje. Vyzkoušet můžete olej z čajovníku nebo třezalky. Olej nechte nějakou dobu působit a poté jej z vlasů i pokožky důkladně vypláchněte.
Tvoří se vám strupy ve vlasech? Může se jednat o projev lupénky
Suchá zarudlá místa a strupy jsou jedním z nejčastějších příznaků lupénky. Pro lupénku jsou typická ložiska, která se mohou objevit právě i ve vlasech. Obyčejné strupy jsou pouze na povrchu a po čase se sloupnou. Ložiska lupénky pronikají až do hlubších vrstev pokožky. Je to chronické zánětlivé onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu pod dohledem lékaře.
Doporučení čeho se vyvarovat, když vás trápí suchá kůže ve vlasech
- Omezte tepelné úpravy a styling. Každodenní fénování a používání kulmy či žehličky na vlasy váš stav ještě zhorší.
- Pokud vás trápí lupy, pořiďte si speciální hřeben na jejich šetrné vyčesávání.
- Gely, pěny a laky pokožku na hlavě vysušují. Používejte je jen na konečky, nebo vůbec.
- Omezte konzumaci nezdravého jídla a nápojů. Místo toho se zaměřte na to, abyste ve stravě přijímali dostatek vitamínů a minerálů.