Po krásných a bohatých vlasech touží nejen ženy, ale také mnozí muži. Hustota vlasů je dána geneticky, nicméně kvalitu vaší kštice ovlivňuje během života celá řada vnějších a vnitřních faktorů. Nechcete ztrácet čas s experimenty a tak hledáte ověřené rady, jak mít husté vlasy?
Vaši hřívu lze zahustit hned několika způsoby. Přečtěte si, které metody jsou nejefektivnější. Vsadit můžete na profesionální péči nebo kvalitní produkty. Milovníkům přírodních procedur zase doporučíme účinné babské rady. A nezapomeneme zmínit ani spolehlivé lékařské postupy, které si poradí i s významným úbytkem vlasů.
Jak mít husté vlasy aneb, proč vaše hříva ztrácí objem
Je dobře, že se zajímáte, jak zlepšit kvalitu vlasů. Špičkové vlasové přípravky a různé procedury jsou finančně poměrně nákladné. Proto byste v prvé řadě měli znát hlavní příčinu počínajícího nebo i pokročilého řídnutí vlasů. V opačném případě může být vaše snaha zcela marná, nehledě na to, kolik peněz do nápravy investujete.
Na začátku vaší cesty k bohaté kštici byste měli v prvé řadě odhalit pravou příčinu lámaní nebo vypadávání vlasů. K tomuto účelu nejlépe poslouží profesionální trichologické vyšetření, které provádí zkušený lékař.
Hlavní příčiny nedostatečné hustoty vlasů
-
Životní styl – stres, nevhodná strava a nedostatek pohybu má negativní vliv nejen na kvalitu vlasů a pleti, ale i na vaše celkové fyzické a duševní zdraví. Nemáte v tomto ohledu čisté svědomí?
Pokud se chcete opět pyšnit krásnými vlasy, zbavte se nezdravých návyků. Někdy stačí udělat jen pár drobných změn nebo zvolnit příliš hektické životní tempo. Nemusíte na sebe být přehnaně přísní. Každá pozitivní změna se počítá. -
Životní cyklus vlasů – denně nám vypadne od 50 do 80 vlasů. Toto množství je zcela normální. Některé zdroje uvádí až 150 vlasů denně a po umytí až 300. Jednotlivé vlasy nemusíte složitě počítat. Pokud vlasy začnou vypadávat nadměrně, poznáte to zcela bezpečně i bez počítání.
Znatelně se zvýší nejen množství vyčesaných vlasů, ale jednotlivé vlasy budete častěji nacházet také na polštáři a na oblečení. V počátcích si můžete všimnout také rozšiřující se pěšinky a ustupujících koutů. Pokud se vám začnou tvořit lysiny, konzultujte tento problém s lékařem. -
Onemocnění – vlasy vypadávají ve větším množství zpravidla na podzim. U většiny lidí se jedná jen o přechodný jev (sezónní vypadávání), které se zpravidla upraví samo. Pokud se váš stav ani po čase nezlepší, návštěvu odborníka rozhodně neodkládejte.
Na vině může být alopecie, což je neinfekční onemocnění, které vypadávání způsobuje. Rozlišujeme hned několik druhů. Nejčastější je androgenní alopecie (holohlavost) u mužů, která je dědičná. Poměrně častá je také trakční alopecie, která je důsledkem fyzické námahy vlasů.
Mezi nejzávažnější formy řadíme alopecii universalis, během které dochází k totální ztrátě vlasů i ochlupení a alopecii areata, při které vypadávají vlasy ve shlucích. Závažné formy alopecie se léči kortikosteroidy a imunoléčbou, které ale nemoc zcela nevyléčí, pouze zmírní její dopady a podpoří růst nových vlasů. -
Hormonální změny – ženy mohou zaznamenat zvýšené ztráty vlasů během těhotenství, po porodu nebo v období kojení. V některých případech se vypadávání vlasů řídí menstruačním cyklem. Významné hormonální výkyvy se projeví na kvalitě a hustotě vlasů.
Tyto změny mohou být velmi dramatické, nicméně po stabilizaci hladiny hormonů dochází zpravidla k přirozenému zahuštění vlasů . Růst vlasů můžete v tomto senzitivním období podpořit zdravou životosprávou a šetrnou péčí. - Následky nemoci nebo její léčby – vlasové ztráty jsou typické pro onkologické pacienty, kteří prochází chemoterapií. Vypadávání vlasů může dočasně způsobit také kovid a další běžná onemocnění.
Jak na husté vlasy? Neopakujte těchto 5 nejčastějších chyb
Za řídké vlasy si často můžeme zcela sami. Ne vždy je na vině genetika nebo závažné onemocnění. Často stačí jen tvrdohlavě dodržovat nevhodnou rutinu v péči o vlasy. Níže najdete seznam nejčastějších “přešlapů”. Ověřte si, zda stejné chyby nepácháte na svých vlasech i vy.
- Časté mytí vlasů a používání nekvalitních kosmetických přípravků – pokud si vlasy musíte mýt denně, dodržujte základní pravidla: vlasy myjte šetrně vlažnou nebo jen lehce teplou vodou. Investujte do kvalitních vlasových přípravků, které vlasy i pokožku vyživí a hydratují. Ale ani s kvalitními přípravky to nemusíte přehánět, nanášejte pouze doporučené množství šamponu. Mytí vodou můžete střídat s používáním kvalitního suchého šamponu.
- Časté a nešetrné tepelné úpravy vlasů – nefénujte vlasy po každém umytí. Čas od času je nechejte také přirozeně uschnout. Pokud se bez fénu, kulmy nebo žehličky neobejdete, používejte speciální kosmetické přípravky pro ochranu vlasů. Vyvarujte se žehlení a kulmování mokrých vlasů (neplatí pro speciální kulmy a žehličky, které jsou přímo určené pro úpravu mokrých vlasů).
- Špatná technika úpravy vlasů – opět se vám vyplatí investovat do kvalitních kartáčů či hřebenů na vlasy. Vlasy je nutné česat pravidelně. Ideálně ráno a večer. Pokud máte dlouhé vlasy, na noc je vhodné zaplést je do volnějšího copu. Během spánku vlivem pohybu může dojít k mechanickému vytržení vlasů, třepení nebo zacuchání. Pokud máte těžké, dlouhé vlasy, denní vlasový styling střídejte. Vyvarujte se příliš těsných nahoru vyčesaných účesů. Takové pravidelné úpravy jsou často příčinou posunutí vlasové linie a tvoření koutů. Účes by vás neměl fyzicky bolet.
- Nedostatečná vlasová péče – žádný extrém není dobrý. Proto vaše vlasy nezanedbávejte. I kratší vlasy je nutné denně česat a minimálně jednou za týden důkladně umýt kvalitním šamponem a čas od času můžete vaší hřívě dopřát také vyživující masku nebo kondicionér.
- Zanedbání péče během dovolené – slunce, písek a moře dokážou dát vlasům pořádně zabrat. Během letních měsíců je nutné chránit před nebezpečným UV zářením nejen pokožku, ale i vlasy. Noste vhodné pokrývky hlavy a používejte ochranné přípravky. Po pobytu na pláži, v moři či v bazénu vlasy důkladně umyjte šetrným šamponem nebo alespoň dobře propláchněte vodou.
Osvědčené tipy, co na vlasy, aby zhoustly
O tom, kolik má člověk vlasů do značné míry rozhoduje genetika. Pokud si chcete bohatý objem udržet, nebo jen chcete dodat vaší hřívě krásný, zdravý vzhled, stačí, když budete dodržovat tato základní pravidla:
- Nezapomínejte na pokožku hlavy – v pravidelných intervalech dopřejte pokožce hloubkovou výživu a hydrataci. Velmi prospěšné jsou také masáže hlavy, které podporují cirkulaci krve a tím také i růst vlasů.
- Používejte pouze ověřené přípravky a doplňky stravy – pokud vás trápí nadměrné vypadávání vlasů, je vždy lepší nejdříve konzultovat daný problém s lékařem. Na vině může být závažná příčina, kterou vitamíny ani kosmetické přípravky nevyřeší. Důrazně nedoporučujeme užívání podezřelých přípravků a pilulek, které nejsou opatřeny etiketou a je prakticky nemožné zjistit, co přesně obsahují.
- Omezte barvení vlasů a jiné chemické úpravy – pravidelné odbarvování vlasy oslabuje. Pokud se bez barvy na vlasy neobejdete, dejte přednost přírodním barvám (henna) nebo přípravkům, které neobsahují amoniak, silikony a parabeny.
- Vlasy upravujte šetrným způsobem – pravidelný vlasový styling představuje pro vaši hřívu velkou zátěž. O vlasy je nutné pečovat šetrně a zbytečně je nezatěžovat každodenními úpravami žehličkou či kulmou a nánosy gelů, laků a tužidel.
- Změňte životní styl – zdravá strava a přiměřený pohyb prospějí nejen vašim vlasům. Zaměřte se na skladbu vašeho jídelníčku, pracovní a osobní život. Trpíte nadměrným stresem? Snažte se do vašeho programu zařadit kvalitní odpočinek. Dopřejte si chvilku klidu s knížkou v ruce nebo si naopak dejte pořádně do těla v posilovně. Důležité je pořádný relax, při kterém se zbavíte nahromaděného napětí a stresu.
- Dopřejte vašim vlasům dostatek živin – konzumujte potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, vitamíny A a skupiny B, C, D, E a H. Vlasům prospívá také zinek, železo a jód a důležité jsou i kvalitní bílkoviny. Pokud máte pocit, že denní dávku vitamínů a minerálů nedokážete pokrýt pouze stravou, můžete je doplnit také formou potravinových doplňků, které se zaměřují na krásu a zdraví vlasů a vlasové pokožky.
- Vlasy svěřte pouze zkušenému kadeřníkovi – i profesionální úpravy vlasů mohou napáchat ohromné škody. Pokud se chystáte dramaticky změnit barvu vlasů, čeká vás zesvětlování nebo máte zájem o trvalou, svěřte se do rukou zkušeného kadeřníka, který změnu stylu provede odborně s ohledem na možná rizika. Nejde jen o konečný výsledek, ale také o dlouhodobý efekt, který konkrétní procedura může mít na kvalitu vašich vlasů.
Profesionální péče, díky které dosáhnete hustých vlasů
Trichologie je vědní obor, který se zabývá diagnostikou vlasů a vlasové pokožky. Jedná se o odborné vyšetření, které můžete absolvovat na naší vlasové klinice v Praze. Vlasy, vlasové cibulky a pokožku vyšetříme s pomocí mikroskopických trichokamer. Díky této sofistikované metodě dokážeme odhalit pravou příčinu řídnutí vlasů a navrhnout optimální řešení.
Pro koho je vhodná vlasová transplantace?
Transplantace vlasů je nejefektivnějším řešením pro muže i ženy, kteří trpí chronickou ztrátou vlasů včetně androgenetické alopecie. Vzhledem k tomu, že na naší klinice využíváme jako jediní v ČR revoluční americký přístroj Smart Graft, nemusíte se obávat neestetických jizev. Zákrok se provádí v lokální anestezii a nevyžaduje hospitalizaci. Transplantaci doporučujeme pouze v těch případech, kdy je objektivně nejlepším řešením a samozřejmě na základě důkladného trichologického vyšetření.
Transplantaci provádíme zdravým osobám od 18 do 65 let, které mají dostatek vlasů v dárcovské oblasti.
Hlavní kontraindikací jsou těhotenství, kojení, chronická onemocnění a poruchy imunity. Překážkou mohou být také různé léky. Proto nezapomeňte nahlásit všechny podstatné informace týkající se zdravotního stavu vašemu ošetřujícímu lékaři.
Další způsoby, jak mít husté vlasy – babské rady
- Vlasové zábaly - ideální je použití kokosového, rozmarýnového oleje nebo aloe vera. Blahodárné účinky na vlasy má také arganový olej. Stačí aplikovat do pokožky hlavy a délek vlasů a nechat působit.
- Bylinky – v našich zeměpisných šířkách můžete aplikovat oblíbený odvar z kopřiv. Vyzkoušet můžete ale i exotický ženšen nebo pískavici řecké seno.
- Kofein a chinin - stimulují růst vlasů, a proto jsou často také složkou šamponů a kosmetických přípravků pro péči o vlasy.
Závěr
Dosáhnout krásných, hustých vlasů vyžaduje trpělivost a pravidelnou péči. V mnoha případech stačí, když upravíte jídelníček a změníte kosmetické přípravky. Nicméně pokud vás dlouhodobě trápí významné řídnutí vlasů, máte ustupující kouty nebo lysiny, nemá smysl zkoušet babské rady nebo investovat do drahé vlasové kosmetiky či doplňků stravy. Vleklé potíže řešte vždy se zkušeným trichologem, který na základě odborného vyšetření bezpečně určí pravou příčinu vašich obtíží.
V Premier Clinic můžete absolvovat nezávaznou konzultaci, po které vám navrhneme individuální léčbu dle vašich specifických potíží. V případě potřeby provedeme inovativní transplantaci vlastních vlasů z dárcovské oblasti unikátním americkým přístrojem, který je přesnější a méně invazivní než ostatní metody FUE.