FUE (Follicular Unit Extraction) je jednou z nejpopulárnějších metod transplantace vlasů. Její princip spočívá v přenosu jednotlivých štěpů z dárcovské oblasti do míst, kde vlasy vypadaly. Výsledek působí velmi přirozeně a nezanechává viditelné jizvy.
Co je FUE transplantace vlasů?
Transplantace vlasů může být prováděna několika způsoby. Jednotlivé techniky od sebe odlišuje hlavně postup odběru štěpů a jejich vsazení do pokožky.
Metoda FUE je nejrozšířenější a nejpoužívanější technikou transplantace vlasů. Její obliba dosáhla vrcholu hlavně v poslední dekádě a představuje řešení zejména mužské ztráty vlasů.
Narozdíl od tradiční metody transplantace vlasů při ní dochází k odběru, resp. přenosu jednotlivých štěpů, nikoliv celých pásů kůže s vlasovými folikuly.
Celý zákrok je tak pro pacienta výrazně méně traumatizující, hojení probíhá snáze a je spojeno s menším rizikem komplikací. Samotný výsledek operace pak působí naprosto přirozeně a nezanechává jizvy.
Jak funguje FUE metoda?
Při zákroku je za pomoci speciálního nástroje proveden odběr vlasového štěpu. Zjednodušeně řečeno se okolo vlasového lůžka „vykrojí“ velmi malé kolečko o průměru 0,6 mm – 0,75 mm.
Odebraný štěp se poté uloží do Petriho misek se speciálním fyziologickým roztokem, který zachová jejich vitalitu. V následující fázi se extrahované štěpy umístí do vytvořených vlasových kanálků.
Pro jejich tvorbu se v současnosti používá nejčastěji speciální skalpel zvaný Sapphire Pen. Ten pomocí ostrého safírového sklíčka dokáže vytvořit velmi přesný kanálek v požadovaném směru.
Výhody FUE transplantace
Tato technika se těší velké oblibě jak u pacientů, tak chirurgů. Oceňována bývá především pro:
Minimálně invazivní přístup
Tento postup lze označit za šetrný. K porušení okolní tkáně v místě extrakce a vložení štěpů dochází minimálně.
Rychlé zotavení a minimální jizvy
Safírový skalpel vytváří čisté, ostré rány. Vzniklé jizvičky jsou v podstatě neviditelné.
Přirozený vzhled a dlouhodobé výsledky
Metoda FUE je spojena s vysokou šancí uchycení folikulů. S její pomocí lze implantovat více vlasů na centimetr čtvereční.
Flexibilita v umístění vlasových štěpů
Unikátní vlastnosti skalpelu umožňují chirurgovi vytvořit kanálek ve směru, který respektuje přirozený růst vlasů.
Příprava na FUE transplantaci
Zákroku předchází velmi podrobná vstupní konzultace, jejíž součástí je trichologické vyšetření. Díky němu lze posoudit celkovou kvalitu tzv. donoru – vlasové pokožky v týlní krajině, kde se štěpy odebírají.
V rámci konzultace dostanete další, velmi konkrétní instrukce.
Před samotnou transplantací je vhodné vysadit alkohol, kofein a nikotin. Dále se snažte omezit užívání léků na bolest a přípravky s kyselinou acetylsalicylovou.
Zákrok se provádí v lokální anestezii. Její aplikace může být trošku nepříjemná, avšak po ní je ošetření zcela bezbolestné.
Jeho výkon trvá 6-8 hodin v závislosti na množstvím implantovaných štěpů a je rozdělen do tří fází. Mezi nimi budete mít prostor na odpočinek.
Pooperační péče a zotavení
Rekonvalescence trvá několik dní až pár týdnů. Váš ošetřující lékař vám podrobně vysvětlí, jak postupovat.
Jeho pokyny pečlivě dodržujte, i na pooperační péči totiž závisí úspěšné výsledky zákroku. Pro představu uvádíme několik zásadních bodů.
- Několik dní po operaci doporučujeme nosit elastickou čelenku. Ta zmírňuje otoky a brání jejich rozšíření do okolních oblastí.
- Během rekonvalescence je vhodné spát s vyvýšenou hlavou.
- Nikdy neodstraňujte stroupky v místě vložených štěpů. Nechte je vypadat.
- Minimálně jeden týden po transplantaci vlasů se vyhýbejte zvýšené fyzické aktivitě. Vyšší tep může zvyšovat krvácení a pot dráždit operační ranky.
- Se stříháním vlasů počkejte minimálně 2 týdny po zákroku, holící strojek a barvení odložte alespoň na 1 měsíc. Svého kadeřníka vždy o proběhlé transplantaci informujte.
Kdo je vhodným kandidátem pro FUE transplantaci?
FUE je vhodná zejména pro obnovu růstu vlasů u mužů, lze ji ale doporučit i některým ženám. Nejčastěji se s ní řeší řídnoucí temeno, vertex a kouty, ale také nedostatečně husté vousy či obočí. Vhodný kandidát by měl splňovat následující kritéria:
Věk mezi 25 a 65 lety
U mladších jedinců se transplantace z nejasného vývoje plešatění neprovádí.
Dostatek vlasů v dárcovské oblasti
Jejich hustota po odběru by měla být alespoň 60 folikulárních jednotek na 1 cm².
Dobrý zdravotní stav
Transplantace není prováděna jedincům s poruchami imunitního systému a pacientům, kteří trpí jiným než dědičným vypadáváním.
Ti, jež uvedená kritéria nesplňují, mohou využít alternativy. V první řadě jde o konzervativní terapie, například užívání suplementů, úpravy životosprávy a management chronického stresu.
Možná je rovněž lokální aplikace podpůrných prostředků, jako je derivát vlastní krevní plazmy. Další zajímavou možností může být trichopigmentace, neboli tetování vlasů.
Časté otázky o FUE transplantaci
Vaše otázky ohledně této metody transplantace s vámi ochotně prodiskutuje specialista v rámci konzultace. Níže uvádíme ty, které naši lékaři dostávají nejčastěji.
Jaký je rozdíl mezi FUE a DHI?
Hlavní rozdíl, který při výběru metody rozhoduje, je místo přenosu štěpů. FUE se používá především u mužů, kteří trpí plešatostí na temeni – mají tzv. kolečko na hlavě.
Naopak DHI je vhodná spíše pro muže s lysinami po stranách hlavy. Dalším určující faktorem je věk. Techniku DHI lze doporučit pacientům mladším 35 let, zatímco u starších se pak častěji využívá FUE.
Metody odlišuje i počet odebíraných štěpů. Při technice DHI to obecně bývá více, až 8 000 štěpů.
Co je to vlasový štěp?
Tímto termínem se označuje malá část živé tkáně v okolí vlasových folikul, která se vyjímá z dárcovské oblasti. Obsahuje 1 až 4 vlasy, dvě svrchní vrstvy kůže a další komponenty potřebné pro růst vlasu: vlasové folikuly, cibulky, mazové žlázy ad.
Jak probíhá odběr vlasových štěpů u FUE a DHI?
Odebírání a umísťování štěpů probíhá podobně. Při použití metody DHI jsou však jednotlivé štěpy odebírány speciálním nástrojem a místo vložení do roztoku se rovnou implantují do míst, kde už vlasy vypadly.
Závěrečné shrnutí - FUE transplantace
FUE je hojně využívanou technikou transplantace současnosti. Oblíbená je zejména pro svou šetrnost, absenci viditelného zjizvení skalpu i přirozeně vypadající výsledky.
I tato metoda však od pacientů vyžaduje důslednou pooperační péči a trpělivost. Nové vlasy začnou růst zhruba 3 měsíce po zákroku, úplná obnova kštice trvá někdy i 12 měsíců.
Pokud o zákroku přemýšlíte, doporučujeme nejprve se objednat na konzultaci. Při ní chirurg zhodnotí, zda je právě tato metoda pro vás vhodná, popřípadě navrhne její alternativu.
Spolehnout se můžete na tým specialistů Premier Clinic, který má s transplantací vlasů bohaté zkušenosti a k dispozici to nejmodernější vybavení.