Hledáte zázrak na růst vlasů? Řídnoucí kštice dokáže pořádně zamávat se sebevědomím. Výrazný úbytek vlasů bez zjevných příčin může být také indikátorem vážných zdravotních potíží.
Jedná se o nepříjemný problém, který není radno podceňovat, ale ani nemusíte hned začít panikařit. V prvé řadě je nutné, abyste pochopili, jak fungují mechanismy růstu vlasů a identifikovali možné příčiny jejich vypadávání.
A přesně to je předmětem našeho článku, ve kterém se také dozvíte, jaké jsou ověřené metody pro péči o zdraví vlasů a podpory jejich růstu.
Existuje vůbec zázrak na růst vlasů?
Slovo “zázrak” může v tomto konkrétním případě ve vás vyvolat dojem, že existuje jediné, univerzální řešení se zaručeným výsledkem. V tomto kontextu tedy nelze tento slovní obrat zodpovědně použít.
Dlouhodobý a výrazný úbytek vlasů je zdravotní problém, který je často psychicky velmi vyčerpávající. V této situaci potřebujete přesně vědět, co je jeho příčinou a navrhnout odborné a vědecky ověřené postupy případné léčby.
Plešatění u mužů je sice přirozený jev, ale ani v tomto případě se rozhodně nemusíte se stavem vašich vlasů smířit. Na začátku vaší cesty k hustší a zdravější kštici je dobré pochopit mechanismy růstu vlasů a znát faktory, které je ovlivňují.
Mechanismy, které ovlivňují růst vlasů
Zajímá vás, jak rychle rostou vlasy? Rychlost růstu je značně individuální (přibližně 1 až 1,5 cm za měsíc) a mohou ji pozitivně nebo negativně ovlivnit různé vnitřní a vnější faktory. Pro začátek byste měli vědět, že se vlasy během růstu neustále obnovují a jejich růst probíhá ve třech fázích:
- Růstová (anagenní) fáze - vlasy vyrůstají z papily, která je spojená cévní smyčkou s krevním oběhem. Díky tomu se k vlasům dostávají důležité živiny, které podporují jejich růst a zdraví (např. aminokyseliny). V růstové fázi se najednou nachází asi 86 % vlasů a trvá 5 až 7 let.
- Přechodná (katagenní) fáze - v tomto okamžiku dochází v papile k zastavení zásobování vlasů živinami, tím se zastaví také buněčné dělení. Dalším znakem katagenní fáze je zúžení vlasového váčku a zhrubnutí vlasové cibulky. Tato fáze trvá 3 až 4 týdny a nachází se v ní přibližně 1 % všech vlasů.
- Klidová (telogenní) fáze - dochází k uvolnění vlasu z papily. Ten se pomalu posouvá směrem nahoru až nakonec vypadne. Souběžně začíná znovu růstová fáze, nový vlas vytlačuje ten starý. Trvá to zhruba 3 až 4 měsíce a v této fázi se nachází asi 14 % všech vlasů.
Základní potřeby vlasů pro zdravý růst
Než investujete nemalé finanční částky do různých kosmetických přípravků pro podporu růstu vlasů, zamyslete se nad skladbou vašeho jídelníčku a životním stylem. Krása vychází zevnitř. Pokud se tedy chcete pyšnit krásnou, zdravou hřívou dbejte na to, aby vaše strava obsahovala:
- dostatek bílkovin (l-lysin, l- methionin)
- vitamíny skupiny B a vitamín D
- minerály: zinek, selen, měď, hořčík
Váš jídelníček by tedy měl obsahovat: vejce, lososa, dýňová semínka, batáty, hovězí maso, ovesné vločky, para ořechy nebo fazole. Pravidelná konzumace těchto potravin je prvním krokem, jak mít husté vlasy.
Základní faktory, které ovlivňují růst vlasů
Genetika a věk
S postupem času se snižuje tvorba vlasů ve folikulech. Podstatnou roli v tomto případě hrají genetické predispozice, které určují rozsah a nástup vypadávání vlasů (mužská a ženská plešatost).
Hormonální změny
Na vlasy působí tyto hormony: androgeny, estrogeny, progesteron a hormony štítné žlázy. Pokud jsou hormony v nerovnováze (např. v období těhotenství, kojení, menopauzy), může dojít k narušení růstového cyklu vlasů.
Špatná životospráva
Pokud nemáte dostatečný příjem bílkovin a důležitých vitamínů a minerálů, tato skutečnost se projeví na kvalitě a hustotě vašich vlasů.
Chronická onemocnění a léky
Některé druhy léčiv (např. antidepresiva, antikoncepce, léky na krevní tlak atd.) a některá autoimunitní onemocnění mohou být příčinou snížené kvality vlasů a jejich vypadávání.
Stres
Ať už se jedná o akutní nebo chronické stresové situace, v obou případech může nadměrný stres vyvolat vypadávání vlasů.
Co čekat od produktů, které se označují jako “zázrak na vlasy”?
Existuje doslova nepřeberné množství různých vlasových produktů, které slibují obnovu růstu, zahuštění a celkovou revitalizaci vlasů. Tyto vlasové přípravky vyrábí různí výrobci, jejich kvalita a účinnost se tedy může velmi výrazně lišit.
Nicméně pokud již máte lysinu na hlavě, místo nákupů by vaše kroky měli v prvé řadě vést do ordinace odborníka, který odhalí pravou příčinu vašich potíží a následně zvolí adekvátní postup léčby.
Odborná konzultace vám ušetří spoustu času a také finančních prostředků za produkty, které ve vašem konkrétním případě nemusí být vůbec účinné.
V současné době si na podporu růstu můžete pořídit:
- vitamíny v podobě doplňků stravy
- vlasová séra
- šampóny na podporu růstu (obsahují stimulační složky, které posilují vlasové kořínky)
- aktivátory růstu (šampony a další přípravky se stimulačními účinky na růst vlasů, popřípadě vousů)
Nenechte se zlákat marketingovými triky. Vsaďte na vědecky ověřené odborné postupy léčby
Celá řada běžně dostupných kosmetických přípravků slibuje takřka nemožné, aniž by výrobci svá tvrzení měli podložené vědeckými studiemi.
Lidé ale vkládají do konkrétního produktu své naděje a často ani neváhají investovat horentní sumy do nákupu velmi drahých vlasových přípravků. Neúspěch přirozeně vede k frustraci a následné rezignaci.
Bludnému kruhu “pokusů a omylů” se ale můžete snadno vyhnout, pokud se hned ze startu svěříte do rukou zkušeného lékaře.
Berte také na vědomí, že jediným opravdu účinným způsobem léčby v případě nadměrné ztráty vlasů nebo plešatosti, která je geneticky podmíněná, je transplantace vlasů.
A ani tato inovativní a velmi úspěšná léčebná metoda není optimálním řešením pro všechny pacienty bez výjimky.
Proto je velmi důležité poradit se na přesném postupu s odborníkem, jenž vám navrhne individuální řešení, které bude nejefektivnější právě pro vás.
Nehledejte “zázrak na růst vlasů”. Diskuze vám napoví, které kosmetické přípravky a jaké léčebné metody stojí za to vyzkoušet
Pokud nechcete riskovat zklamaní, zkuste si kromě oficiálních zdrojů dohledat informace také prostřednictvím online hodnocení, recenzí a diskuzí.
Zkušenosti reálných zákazníků či klientů konkrétních klinik jsou velmi cenným zdrojem informací, které vám napoví, jakým směrem se vydat a čemu se naopak zcela vyhnout.
O vlasy je nutné svědomitě pečovat. Spoléhat na zázraky se vám nevyplatí
Vlasy mají ochrannou funkci. Chrání naši hlavu proti zimě, přehřátí i mechanickému poškození. Jsou ale i atraktivní ozdobou.
Pokud chcete, aby byly vaše vlasy co nejdéle krásné a zdravé, dopřejte jim nejen kvalitní péči v podobě šamponů, kondicionérů a výživných masek. Svou pozornost věnujte také obsahu bílkovin, vitamínů a minerálů ve vaší stravě.
Čas od času vlasům a vlasové pokožce dopřejte masáž, která pokožku prokrví, a tím podpoříte vlasový růst. Pokud to jde, omezte vlasový styling (fén, kulma, natáčky, gely, účesy pevně vyčesané nahoru atd.) na minimum.
Pokud máte podezření, že se ve vašem případě nejedná pouze o sezónní vypadávání, na nic nečekejte a nechte se vyšetřit trichologem.
Ztráta vlasů je často sekundárním projevem vážných onemocnění. Výrazný úbytek vlasů byste proto neměli podceňovat.