Moderní muži, ale ženy stále častěji trpí vypadáváním vlasů a hledají cestu, jak a kde se tohoto problému jednou provždy zbavit. Jejich možnosti jsou dnes přitom širší, než kdykoliv dříve, a zaručeně nejspolehlivějším mezi nimi je právě transplantace vlasů. Pojďme se na tento zákrok podívat podrobněji!
Nejprve si ale povězme, čím je padání vlasů způsobeno
Občas může být ztráta vlasů zapříčiněna stresem či nedostatkem vitamínů a živin. Potom je možné problém napravit zlepšením životosprávy. Jindy jde o sezónní padání vlasů na jaře či na podzim či takzvané telogenní effluvium.
Bohužel, v naprosté většině případů je padání vlasů způsobeno tzv. androgenetickou alopecií, která je dána dědičně – pokud máte plešatého tatínka nebo dědečka, existuje i u vás šance, že se vám řídnutí a úbytek vlasů nevyhne.
Pravidlem to ale není – genetika často funguje všelijak a plešatost může někdy přeskočit přes jednu či dvě generace, než udeří znovu.
Androgenní alopecie je ve své podstatě extrémní citlivostí vlasových folikulů na androgeny, tedy mužské pohlavní hormony. Z nich pak hraje hlavní roli v plešatění DHT, neboli dihydrotestosteron, vznikající redukcí testosteronu, tedy hlavního mužského pohlavního hormonu.
U jedinců s androgenní alopecií napadá DHT vlasové folikuly, které v důsledku toho s postupem času zcela přestávají produkovat nové vlasy.
Obvykle jde o proces trvající roky a někdy i celá desetiletí – i pokud vám byla androgenní alopecie diagnostikována, nemusí ani za celý váš život dojít k plné plešatosti (stupni 7 na tzv. Norwoodově škále).
Rychlost, s jakou proces postupuje, se v individuálních případech velice liší. Proto nepanikařte – pozítří se s holou hlavou nevzbudíte.
Je pravda, že vypadávání vlasů u žen nehrozí?
Dámy, neradujte se předčasně – i když je padání vlasů především prokletí mužského pokolení, ani ženy před ní nejsou zcela v bezpečí. Příčiny padání vlasů u žen nebyly ještě natolik dokonale prozkoumány, nicméně zcela jistě se i zde jedná o problém hormonálního původu.
Také způsob vypadávání vlasů je u žen poněkud odlišný – zatímco padání vlasů u mužů obvykle sleduje v tzv. Norwoodovu škálu, ženy většinou ztrácí vlasy po celé hlavě a v jejím středu.
S viditelným úbytkem vlasů se za svůj život údajně někdy setká až polovina žen – ačkoliv málokdy jde o natolik drastický úbytek jako u mužů.
Jak lze úbytek a řídnutí vlasů řešit?
- Léky
- Vlasové systémy
- Transplantace
Čestnou zmínku si zaslouží i některé přírodní postupy, jako jsou esenciální oleje aplikované na skalp, určité výživové doplňky, masáže hlavy, mikrojehličkování a další.
Spoléhat se u ztráty vlasů pouze na matku přírodu může přinést i omezené úspěchy, ale z dlouhodobého hlediska tak plavete proti proudu. Přírodní metody se proto doporučují spíše jako doplňky, a nikoliv hlavní trumfy v boji s padáním vlasů.
Na ztrátu vlasů je zaručeným řešením transplantace
Tam, kde již nic jiného nepomáhá, je načase přistoupit k transplantaci, přejete-li si své vlasy zachovat.
Jak jistě víte, plešatost se obvykle vyhýbá vlasům po bocích hlavy a v týlu. Z nějakého důvodu jsou vlasy v této oblasti odolné vůči působení androgenů. Proto se tato oblast v rámci vlasové transplantace nazývá dárcovskou a vlasové štěpy odtud lze přemístit do míst, kde již chybí zcela.
Děje se tak obvykle dvojí metodou – FUT a FUE.
Při technice FUT se zpoza hlavy odřízne pruh kůže, který je dále rozdělen na jednotlivé štěpy, z nichž každý obsahuje 1-4 vlasy. Tím se vytvoří dlouhá jizva. FUE technika využívá jehlu, která vyvrtá pouze jednotlivé štěpy. Díky tomu žádná jizva nevznikne. FUE metoda je novější a obvykle lepší metodou, využívanou i na naší klinice.
K tomuto účelu máme navíc špičkové vybavení – americký transplantační přístroj, který je mnohem šetrnější než jiné metody a v rukou odborníka představuje záruku úspěšné transplantace. Navíc eliminuje riziko zničení vlasových folikulů Jde o kvalitativně zásadní rozdíl oproti klasické FUE metodě.
Z transplantovaných štěpů pak budou v dalších měsících postupně rašit nové vlasy. Ty vám již zůstanou napořád! Plně dorůst by transplantované vlasy měly za 9-12 měsíců.
Mějte ale na paměti, že pokud transplantaci podstoupíte v rané fázi úbytku vlasů (například pokud si přejete jen vyplnit ustupující kouty), mohou vaše netransplantované vlasy pokračovat ve vypadávání, neboť proces plešatění ještě nedošel své nejzazší hranice.
Proto v se i po transplantaci vlasů doporučuje užívání Finasteridu či jiných léků jako prevence, jinak může vaše kštice vypadat poněkud nevzhledně.